Za světlem poběží už i Jihlava

Noční běhy se Světluškou mají dlouholetou tradici. Minulý rok se jich účastnilo celkem 4200 běžců a díky nim se vybralo víc než 2,1 milionu korun. Peníze Světluška použila na nákup potřeb pro nevidomé.

Za světlem poběží už i Jihlava

Dobročinná organizace Světluška každý rok pořádá noční běhy, které mají za cíl pomoci nevidomým a špatně vidícím lidem. Symbolickou výměnou „vstupné za světlo“ každý běžec získá čelovku a běží noční tratí do cíle. Běhy se konají v Praze, Brně a nově i v Jihlavě. Příchodem nočního běhu do Jihlavy se také odstartovala nová spolupráce. Vstupné teď běžci můžou zaplatit online díky jihlavské platební bráně ThePay. Ta se stala partnerem Světlušky.

Příběhů jsou stovky. A pomoci stále není dost. V České republice dle statistik žije přibližně 150 000 těžce zrakově postižených, což je nepoměrně více než například lidí na vozíčku (cca 20 000). Společně s neslyšícími jde o nejvíce rozšířený handicap. Pomoci nelze všem, Světluška však pomáha mnohým z nich.

Za vybrané peníze z minulého ročníku se tak například patnáctiletý Kája z Vodňan dočkal osobní asistentky. Kája prakticky nevidí a navíc velmi špatně slyší. Navzdory svému postižení ale školu absolvuje s vyznamenáním a navíc zaznamenává velké úspěchy v recitačních soutěžích, ve hře na klavír, v sólovém a sborovém zpěvu. Díky Světlušce tak může i navzdory svému postižení rozvíjet svůj talent.

Kája z Vodňan

Čtyřletý chlapeček jménem Jakub, který se narodil těžce nemocný, velmi špatně vidí a nemůže se sám pohybovat, zase dostal vlastního asistenčního canisterapeutického pejska. Jak říka Jakubova maminka:  „Kubík je moc vnímavý kluk, který má rád děti, reaguje krásně na okolí, rád se mazlí se zvířaty a často se usmívá.“ Pes Bentley pomáhá Kubíkovi při přetáčení, plazení, otevírání ručiček a celkovému zlepšení motoriky, povolení napětí svalů, a v budoucnu i k jeho větší samostatnosti.

Bentley pro Jakuba

Světluška také pomohla koupit interkom pro prakticky nevidomou lyžařku Milenu, přispěla na přepis všech učebnic do speciálního písma pro zrakově postižené, aby desetiletý Benjamín mohl pracovat společně s ostatními spolužáky, a také podpořila Středisko rané péče SPRP Brno, které pomáha dětem s komplikovaným postižením nejdůležitějšího lidského smyslu. Je toho ještě mnohem více.

Interkom pro Milenu

Příběhy s dobrým koncem bychom mohli sdílet do rána. Díky novým běžcům jejich počet může ještě vzrůst. Čím více běžících Světlušek, tím více světýlek v očích dětí. Letos jich, věříme, přibude i díky zjednodušenému placení vstupného s ThePay. Protože když jsou na startovní čáře lidé, kteří chtějí pomoci, z běhu mohou vyjít jenom vítězové. 

Napsal Daniel Havel 13. březen 2016 Kategorie Ostatní